Polecamy

Logowanie

Osoby online

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

Tradycja chowu i hodowli gęsi rypińskiej wraca na ziemię dobrzyńską

„Tradycja chowu i hodowli gęsi rypińskiej wraca na ziemię dobrzyńską” jest projektem Stowarzyszenia Dobrzyniacy nagrodzonym dziesięciotysięczną dotacją Fundacji Wspomagania Wsi w ramach konkursu „Ochrona Bioróżnorodności Naszą Szansą - 2011”.

Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku i potrwa do grudnia 2012 roku. W jego ramach, dla odnowy przyzagrodowego chowu gęsi rypińskiej, zakupionych zostało 300 gąsiąt, które przekazano do 20 gospodarstw na terenie gminy Brzuze. Chów gęsi prowadzony jest metodami naturalnymi. Ptaki są bieżąco monitorowane, ważone, a także obliczane są przyrosty. Gęsi w wieku 21 tygodni osiągnęły ciężar ciała 6,5 kg, a tuszki około 4,5 kg. Trzeciego grudnia 2011 roku stowarzyszenie zorganizowało festyn pod nazwą „Smaki i tradycja gęsi rypińskiej”. Uczestnicy projektu przygotowali smakowite potrawy z gęsiny. Festynowi towarzyszyła ludowa kapela Argalskich, konkurs pisania gęsim piórem, a także wykład dr inż. Jakuba Badowskiego na temat chowu i żywienia gęsi w warunkach przydomowych. W 2012 roku kontynuowane będzie upowszechnianie chowu gęsi rypińskiej. Więcej informacji na stronie: www.ges.dobrzyniacy.pl.

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

Komentarzy (0)

pozostało 1000 znaków

Cancel or

Zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 7 lub nowszy.